żołnierzem być do końca


... żołnierzem być do końca ... czyli, jak jednostka może zmienić życie wielu ...

... a mowa będzie o Janie Polaku, pod pseudonimem tym ukrywał się przez lata komunizmu Ryszard Siwiec, żołnierz AK, filozof i zwykły księgowy z Przemyśla. Urodził się 7 marca 1909 w Dębicy, zmarł tragicznie w szpitalu 12 września 1968 w Warszawie.


Pan Ryszard Siwiec zdjecie

Chciał zaprotestować przeciwko inwazji Polski na Czechosłowację. W imię swoich idei i braku chęci do dalszej bierności dokonał 8 września 1968 samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności szefów partii PZPR, wielu dyplomatów i 100 tysięcy widzów.

Z wykształcenia był filozofem, ukończył bowiem Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Również jako żołnierz Armii Krajowej brał czynny udział w walkach z okupantem. Po II wojnie światowej, nie zgadzając się z systemem odmówił pracy w szkolnictwie ponieważ nie chciał uczestniczyć w komunistycznej maszkardzie i indoktrynacji młodzieży. Podjął pracę jako zwykły księgowy, "dorabiając hodowlą kur i uprawą ogrodu."



Przez lata na prywatnej maszynie pisał i powielał ulotki podpisując je Jan Polak. Agresja na Czechosłowację z udziałem wojsk polskich przekonała go, że należy wstrząsnąć sumieniem rodaków. Formę samospalenia wybrał prawdopodobnie pod wpływem podobnych samospaleń mnichów buddyjskich, protestujących wówczas przeciwko wojnie w Wietnamie. Przed wyjazdem na dożynki do Warszawy sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową antykomunistyczne przesłanie. Kończyły je słowa:

Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!


Siwiec Ryszard - testament

"Ja, Ryszard Siwiec, zdrów na ciele i umyśle, po długiej walce i rozwadze, postanowiłem zaprotestować przeciw totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa opanowującego świat".


Jadąc do Warszawy pociągiem napisał list pożegnalny do żony, po akcie samospalenia przechwycony na poczcie przez Służbę Bezpieczeństwa, w konsekwencji czego dotarł do niej dopiero po 20 latach.

Kochana Marysiu, nie płacz. Szkoda sił, a będą ci potrzebne. Jestem pewny, że to dla tej chwili żyłem 60 lat. Wybacz, nie można było inaczej. Po to, żeby nie zginęła prawda, człowieczeństwo, wolność ginę, a to mniejsze zło niż śmierć milionów. Nie przyjeżdżaj do Warszawy. Mnie już nikt nic nie pomoże. Dojeżdżamy do Warszawy, pisze w pociągu, dlatego krzywo. Jest mi tak dobrze, czuję spokój wewnętrzny jak nigdy w życiu.


Ryszard Siwiec Stadion X- leciaSamospalenie na stadionie


Zanim oblał się rozpuszczalnikiem, rozrzucił w tłum ulotki z protestacyjnym apelem. Płonąc, krzyczał Protestuję i nie pozwalał gasić płomieni. Zmarł po 4 dniach w szpitalu w wyniku odniesionych oparzeń (ponad 85% powierzchni ciała) - 12 września 1968 roku.


Ryszard Siwiec Stadion X-leciaSamospalenie na stadionie


Jego protest został przemilczany przez wszystkie media oficjalne. Bezpośrednim świadkom SB wmawiała, że Siwiec był niezrównoważony psychicznie.


Marysiu nie płacz,.. Ryszard Siwiec


Blisko pół roku później w Pradze na placu św. Wacława w proteście przeciwko inwazji podpalił się czeski student, Jan Palach(1948 Všetaty; Praga, Plac Waclawa - 16.1.1969, + 19.1.).

Palach mógł nie wiedzieć o proteście Siwca, bowiem pierwszą informację o jego czynie nadała dopiero w kwietniu 1969 (niemal 4 miesiące po śmierci Palacha) polska audycja Radia Wolna Europa.

(Pozostali Czesi, którzy dokonali samospalenia: Jan Zajíc (1951 Vítkov; Praga, Plac Wacława - + 22.1969), Evžen Plocek (kwiecień 1969), Romas Kalanta (Kaunas - Kowno, Przed Teatrem Muzycznym - 14.5.1972).


Usłyszcie mój krzyk


W 1981 rodzina zmarłego własnym sumptem wydała broszurę opisującą jego czyn. W 1991 reżyser Maciej Drygas nakręcił poświęcony Siwcowi film "Usłyszcie mój krzyk", nagrodzony potem Felixem na przeglądzie w Berlinie w kategorii filmu dokumentalnego. Wykorzystano w nim utajnione wcześniej zdjęcia Polskiej Kroniki Filmowej. Dopiero ten film wprowadził do zbiorowej świadomości Polaków postać Siwca.


Ryszard Siwiec - Dom, w którym mieszkał Ryszard Siwiec - Przemyśl, ul. Okrzei 2


W 2001 prezydent Republiki Czeskiej, Václav Havel przyznał pośmiertnie Ryszardowi Siwcowi order Tomasza Masaryka pierwszej klasy.

4 września 2006 w dniu święta narodowego Słowacji ambasador tego kraju František Ružička przekazał na ręce Wita Siwca, syna zmarłego nadany pośmiertnie Order Białego Podwójnego Krzyża III klasy.


Ryszard Siwiec - PlaqueTablica pamiątkowa na ścianie domu, w którym mieszkał Ryszard Siwiec, odsłonięta w 40 rocznicę samospalenia


inne źródła:

Antoni Zambrowski Prezydent Lech Wałęsa jakoś nie spamiętał sprawy Ryszarda Siwca mimo zabiegów redakcji "Tygodnika Solidarność" oraz władz regionu Mazowsza NSZZ "Solidarność".

Z kolei po odznaczeniu go przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej rodzina odmówiła przyjęcia odznaczenia. Jej motywy wyjaśniła wdowa w tych słowach:

"W odpowiedzi na nadesłaną informację o przyznaniu odznaczenia mojemu mężowi Ryszardowi Siwcowi przez Prezydenta RP na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej w 35. rocznicę tragicznej śmierci, uprzejmie informuję Pana Przewodniczącego, że nie przyjmę żadnego odznaczenia. Cały tragizm tej męczeńskiej śmierci, jaka dokonała się publicznie na stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w 1968 roku, [był] protestem przeciwko ówczesnej władzy komunistycznej na to co naprawdę dzieje się we Wschodniej Europie pod panowaniem komunistów. Powodów odmowy odznaczenia jest co najmniej kilka. Po pierwsze: zupełnie inną wymowę miałoby przyznanie tego odznaczenia 14 lat temu, kiedy Polsce kolejny już raz udało się wyzwolić spod okupacji sowieckiej. A inną ma teraz, kiedy te same siły komunistyczne rządzą Polską, niszczą ją i codziennie upokarzają Naród Polski - nie mniej niż w tamtych czasach. Po drugie: Instytut Pamięci Narodowej, powołany do ścigania zbrodni dokonanych na Narodzie Polskim zarówno w czasie drugiej wojny światowej, jak i w okresie panowania komunizmu, nie potrafi do tej pory ich rozliczyć. A toczące się sprawy są kolejno jedna za drugą umarzane. Nie zawahał się natomiast oskarżyć własnego Narodu o nie popełnione zbrodnie na Żydach w Jedwabnem mimo że dowody o tym fakcie świadczą inaczej. Po trzecie: przypuszczamy, że gest przyznania tego odznaczenia przez obecnie rządzącą ekipę potrzebny był raczej do podreperowania prestiżu kompletnie skompromitowanego rządu. Mamy jednak nadzieję, że nadejdą takie czasy, że będziemy mogli odebrać odznaczenie z godniejszych rąk. Maria Siwiec".

W "Gazecie Polskiej" nr 34 z 20 sierpnia ukazał się mój powyższy artykuł, poświęcony śp. Ryszardowi Siwcowi - ostatnie zdanie artykułu oraz jego tytuł sugerowały, że czyn naszego bohatera został nagrodzony pośmiertnie przez Czechy i Słowację, ale nie przez prezydenta RP. Rzecz w tym, że rodzina Ryszarda Siwca z przytoczonych w artykule względów odmówiła przyjęcia Krzyża Komandorskiego Orderu Polonia Restituta z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kancelaria Prezydenta RP nadesłała do redakcji sprostowanie, że rodzina Ryszarda Siwca odebrała wysokie odznaczenie w dniu 11 listopada 2007 roku. Wyrażając satysfakcję z tego faktu, przepraszam wszystkie osoby zainteresowane za wprowadzenie w błąd w tej sprawie. Nie zadzwoniłem do Kancelarii Prezydenta RP w tej sprawie, gdyż byłem przekonany, że wręczenie odznaczenia rodzinie śp. Ryszarda Siwca zostałoby odnotowane w środkach powszechnego przekazu. Nie przyszło mi do głowy, że Ryszard Siwiec nadal jest nieobecny w naszych mediach. I to był mój błąd, za który przepraszam.

Antoni Zambrowski

Oryginalny artykuł na powyższy temat również na stronie: www.polskieradio.pl


Ryszard Siwiec - TablicaTablica na Stadionie Dziesięciolecia upamiętniająca samospalenie Ryszarda Siwca


Ryszard Siwiec został pochowany został w Przemyślu na Cmentarzu Zasańskim ...


Komentarze do wpisu "żołnierzem być do końca":

1.

Yazhubal napisał(a):
11 września 2008, 02:37:15

Dziękuję za wyczerpujące podsumowanie. W czasie wielu rożnych informacji odnośnie Ryszarda Siwca, tu dowiedziałem się kilku o jakich nie miałem pojęcia.

2.

Piotr Hosowicz napisał(a):
11 września 2008, 07:54:24

Dzięki za tę notkę.

3.

koz37 napisał(a):
11 września 2008, 21:48:59

Historia Ryszarda Siwca jest porażająca.Nie mniej porażający był(jest)stosunek władz do jednostki.Nauczyciele historii nawet gdy poznali fakty,bali się mówić o nich na zajęciach…

4.

bobiko napisał(a):
11 września 2008, 22:30:14

Przyznaję się bez bicia, że pierwszy raz słyszę o tej historii. Niezwykle odważny akt odmowy współpracy z komunistycznym państwem, a także tragedia w chwili samozapalenia.

Dziękuję również za notkę

5.

sr22 non owner insurance quotes texas napisał(a):
21 kwietnia 2014, 07:09:29

It's an remarkable post in favor of all the online users;
they will take advantage from it I am sure.

6.

Sacramento Mobile Notary napisał(a):
02 maja 2014, 08:54:16

I am extremely impressed with your writing abilities as smartly as with the layout to your blog.
Is this a paid subject matter or did you customize it your self?
Anyway keep up the nice high quality writing, it is rare to
look a great blog like this one nowadays..

7.

Carpet Cleaning Service Vegas napisał(a):
08 maja 2014, 00:31:37

Hi there would you mind letting me know which hosting company you're working
with? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker
then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
Thanks, I appreciate it!

8.

Las Vegas Carpet Cleaner napisał(a):
11 maja 2014, 10:35:42

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

9.

hampton bay 12746 light napisał(a):
27 maja 2014, 09:55:41

Thanks designed for sharing such a fastidious opinion,
piece of writing is nice, thats why i have read it completely

10.

incisors napisał(a):
19 czerwca 2014, 20:23:15

Hello, i think that i noticed you visited my website so i got here to go back
the prefer?.I'm attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to make use of some
of your ideas!!

11.

Asphalt 8 Hack napisał(a):
06 lipca 2014, 20:50:33

We're a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable job and our whole community will probably be thankful to you.

12.

subway Surfers cheats napisał(a):
06 lipca 2014, 23:17:51

I feel this is among the such a lot important information for me.
And i am glad studying your article. But wanna remark on few basic things, The website style is ideal,
the articles is truly great : D. Just right job, cheers

13.

tanki online hack napisał(a):
07 lipca 2014, 15:52:59

I believe what you typed was very logical. However, consider this, what if you were to create a awesome headline?
I ain't suggesting your content is not good., but suppose you
added a post title that makes people want more? I mean żołnierzem być do
końca - Fotografia i reszta świata ... /podróże,
historie, ciekawostki/ is a little plain. You could
glance at Yahoo's front page and see how they create post headlines
to grab viewers interested. You might add a video or
a pic or two to get readers excited about everything've got
to say. In my opinion, it might bring your posts a little livelier.

14.

medical malpractice attorney napisał(a):
08 lipca 2014, 18:07:45

It medical attorney takes many years of experienceSure theres something to you, newly married.
These types of cases they have a good fit for this.
So why do I share it with you this great
information with you this remarkable story. Gerry:
Well, medical attorney according to the doctor leaves
the witness and ask the judge at the time limit
for a ClaimOf course, the majority of medical malpractice cases on a particular manner.

15.

junk mail napisał(a):
11 lipca 2014, 05:35:26

Start by mastering frequently used components, Rocket Chinese learn chinese singapore is by going to be able to write good Chinese teachers are,
first you can find. You can go ahead and try
to reverse the charge to my Chinese customers in Chinese?
As a little bit more.

16.

qiktitleloanslosangeles.com napisał(a):
16 lipca 2014, 07:44:21

The aptitude from the author here is higher...I can tell.

I've study quite a few other blogs just before and this a single is comparable to several of the very best!
I also am an accomplished online writer and would like to function with you.

Maybe on a diverse subject?

17.

Alyce napisał(a):
29 lipca 2014, 21:56:24

I'll immediately grab your rss as I can't find
your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you
have any? Kindly permit me recognize so that I may subscribe.
Thanks.

18.

dragon city hack napisał(a):
31 lipca 2014, 17:27:07

visit http://yourhacks.pl/

19.

blitz brigade hack napisał(a):
03 sierpnia 2014, 20:04:14

Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is fundamental and everything.
However think about if you added some great photos or video clips to
give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and videos, this site could definitely be one of the greatest
in its field. Fantastic blog!

20.

larger swimming napisał(a):
05 sierpnia 2014, 07:27:07

Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I'm
trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use
a few of your ideas!!

21.

throne rush gems hack napisał(a):
11 sierpnia 2014, 05:33:34

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that
it is really informative. I'm gonna watch out for brussels.
I'll be grateful if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

22.

top eleven hack napisał(a):
11 sierpnia 2014, 16:15:38

Thank you for any other informative site. Where else may just I am getting that type of info written in such a perfect approach?
I have a undertaking that I'm simply now running on, and I have been at the look out for such information.

23.

wall art napisał(a):
28 sierpnia 2014, 13:35:26

Everything is very open with a clear clarification of the issues.
It was truly informative. Your website is very useful.

Thank you for sharing!

24.

超メンズ ファッション 海楽 napisał(a):
31 sierpnia 2014, 14:58:51

Greetings from California! I'm bored at work so I decided
to browse your blog on my iphone during lunch break.
I love the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my phone ..

I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

25.

family farm hack download, napisał(a):
31 sierpnia 2014, 16:07:22

visit http://yourhacks.pl/family-farm-hack-v4-free-coins-gold-unlimited/

26.

top Eleven hack napisał(a):
03 września 2014, 04:16:40

naturally like yoir website butt you have to test tthe spellikng
on quite a few of your posts. Several of them aree
rife with spelling issues and I find it vdry troublesome to inform the reality hhowever I will surely come again again.

27.

دانلود فیلم napisał(a):
26 września 2014, 01:18:26

دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم

28.

ciekawa chemia 2 sprawdziany napisał(a):
29 września 2014, 22:29:16

Wow, awesome blog format! How long have you ever been blogging for?
you make blogging glance easy. The overall look of your website is magnificent, as well as
the content!

29.

Bud napisał(a):
14 października 2014, 15:10:30

The iPhone 6 Plus, Apple's first phablet, towers over each its sibling and its predecessors.

30.

tynk cyklina napisał(a):
18 października 2014, 06:09:28

Everything is very open with a clear clarification of the issues.
It was really informative. Your website is very useful. Thanks for sharing!

31.

motoryzacja hamburg napisał(a):
19 października 2014, 11:28:57

I'm not positive the place you are getting your info,
however great topic. I must spend some time finding out more or figuring out more.
Thank you for wonderful info I used to be in search of
this info for my mission.

32.

Melina napisał(a):
21 października 2014, 20:08:25

Hey there, You have done an excellent job. I'll certainly digg it and personally recommend to my friends.
I'm confident they will be benefited from this web site.

33.

Jeremiah napisał(a):
23 listopada 2014, 13:32:27

Hello there! This blog post couldn't be written much better!
Reading through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post to him.
Pretty sure he'll have a good read. I appreciate you for sharing!

34.

Dragon City Cheats napisał(a):
17 stycznia 2015, 03:58:38

The best moments, however, are the sentencings.

35.

candy crush soda saga astuce napisał(a):
26 stycznia 2015, 05:50:23

Excellent post. I am facing many of these issues as well..

36.

Hammer Toe napisał(a):
28 stycznia 2015, 15:05:51

Appreciate this post. Will try it out.

37.

clash of clans hacks napisał(a):
31 stycznia 2015, 20:30:20

Knowing I had just thrown absent an complete working day taking
part in a match, I hit the delete button. In the recreation, the participant ought to line
up 3 or additional 'candies' in get to accomplish the amounts plans.
The game's design is lively and there is a not so significant
story line.

38.

Human Growth Hormone napisał(a):
01 lutego 2015, 21:45:47

It's very straightforward to find out any topic on net as compared to books, as I found this article at this web site.

39.

Turf Toe napisał(a):
03 lutego 2015, 17:27:34

Right now it sounds like BlogEngine is the best blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your
blog?

40.

Foot Arch Pain napisał(a):
04 lutego 2015, 00:03:37

It's really a cool and helpful piece of info. I
am satisfied that you simply shared this useful info with us.
Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

41.

iPhone napisał(a):
07 lutego 2015, 21:07:48

Hello, this weekend is nice designed for me, because this point
in time i am reading this great informative article here at my home.

42.

Exercises Increase Height napisał(a):
08 lutego 2015, 00:17:11

This post provides clear idea in support of the new users of blogging, that genuinely how to do running
a blog.

43.

Dr Ayurveda napisał(a):
09 lutego 2015, 04:56:57

What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge concerning unexpected feelings.

44.

Bunions napisał(a):
10 lutego 2015, 02:49:50

I'm really loving the theme/design of your site.
Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
A handful of my blog audience have complained about my site
not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.

Do you have any tips to help fix this issue?

45.

Gel Socks napisał(a):
10 lutego 2015, 03:36:34

At this moment I am going away to do my breakfast, afterward
having my breakfast coming yet again to read further news.

46.

Celebrity Height napisał(a):
11 lutego 2015, 13:44:15

I every time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of
net therefore from now I am using net for content, thanks to web.

47.

Heel Pain causes napisał(a):
11 lutego 2015, 18:52:51

Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit
my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing
all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

48.

Toe Pain Diagnosis napisał(a):
11 lutego 2015, 19:14:16

Great info. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!

49.

Shin Pain symptoms napisał(a):
13 lutego 2015, 18:42:12

After I originally left a comment I appear to have
clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox
and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the
exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove
me from that service? Thanks!

50.

Grow Taller Program napisał(a):
16 lutego 2015, 11:39:47

Pretty section of content. I just stumbled upon your blog
and in accession capital to assert that I acquire actually
enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing
to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

51.

clash of clans astuce napisał(a):
17 lutego 2015, 19:06:52

Hɑve you ever consiɗered about adding a little bіt
more than just yyour articles? І mean, what you say is valuable aand eѵerything.

Bսt think of if you аdded somе ɡreat images oг videos to ive
your posts more, "pop"! Үouг content is excellent but with images ɑnd videos, this
blog could ϲertainly bee one оf thе ѵery best iin its niche.
Grеat blog!

52.

webpage napisał(a):
18 lutego 2015, 18:38:36

Hey there! I could have sworn I've been to this website before but after browsing through some of the post I realized it's new
to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back often!

53.

Lower Back Braces napisał(a):
19 lutego 2015, 17:22:16

Good article! We will be linking to this great post
on our website. Keep up the good writing.

54.

hamilton beach big mouth juicer napisał(a):
21 lutego 2015, 05:27:58

It operated two daily round trip excursions, except
on Sundays, on the 65-mile run from the Weirs at 08:00 and 13:00, calling at Bear Island,
Center Harbor, Wolfeboro, and Alton Bay. Compared to most other
masticating juicers on the market today, this machine has superb
looks. Should you favor a relaxing time, then the spectacular seashores Dubai
has to offer could be the ultimate location for relaxation.

55.

jay kordich juicer napisał(a):
21 lutego 2015, 07:11:05

Ensure that your resume makes it easy for the readers to identify your capabilities and feel your
enthusiasm to be a part of their workforce. 5) Another thing to look
into is whether the cover charge will include housekeeping services.
Just like having dolphin velour beach towel which is
eye-catching to one and all due to the uniqueness it brings.

56.

debbiecrom.babybloggo.de napisał(a):
21 lutego 2015, 16:39:09

If your family enjoys camping, you can even extend your visit
over a weekend and set up tents along the way. Outside cleaners
have to do a good job, or they don't get invited back.

Here, the Caves hotel multiplies your joy with amazing views.

57.

black & decker fruit and vegetable juice napisał(a):
21 lutego 2015, 20:08:30

Just the other day, I went home for lunch to
take my dog out for a little walk, and I met a very nice man who was
driving around checking out the area where I live.
The temple shines with infinite reflections from hundreds of crystallized glass pieces.

Of course, the traditional winter recipes work well too and the advantage
for me of having a large slow cooker for our small family is that I can double
the quantities and make two meals, one of which I can freeze for another day.

58.

minneapolis family law napisał(a):
22 lutego 2015, 10:53:48

Appreciate the recommendation. Will try it out.

59.

clash of clans hack 2015 - free download napisał(a):
22 lutego 2015, 22:30:31

You need to upgrade them with Gold, Elixir or Dark Elixir.

60.

click this link now napisał(a):
24 lutego 2015, 03:33:28

Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
out and say I really enjoy reading your articles.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?

Appreciate it!

61.

take surveys for money napisał(a):
24 lutego 2015, 17:04:20

Thanks for the good writeup. It in fact was a entertainment account it.
Look complicated to far brought agreeable from you! However, how can wee keep in touch?

62.

BUY GoPro HERO4 SILVER AT AMAZON HERE napisał(a):
25 lutego 2015, 08:26:46

What's up friends, how is everything, and what you desire to say about this piece of writing, in my view its genuinely awesome
designed for me.

63.

cracked games For pc napisał(a):
25 lutego 2015, 18:55:11

Wonderful article! Ԝe агe linking tо tɦis great post on oսr website.
Ҟeep սp the gгeat writing.

64.

the simpsons tapped out hack napisał(a):
25 lutego 2015, 22:33:14

Due to this device is probably not the simpsons tapped out hack for the free android games that are 20 fields away protecting a friend's house.
Hardware limitations meant the first serious offering in an effort
to complete their move.

65.

glock magazine base plate napisał(a):
27 lutego 2015, 05:02:11

If you want to take a good deal from this paragraph then you have to apply such techniques to your won web
site.

66.

kd sew napisał(a):
27 lutego 2015, 21:07:06

It's tҺe best time to make some plans ffor the futurе aand it іss time
to be happy. I have read thiks post and if I could
I ԝant to suggest you sоme interesting things or suggestions.
Рerhaps you can wгite next articles refеrring to tɦis artiϲle.

I want to read more things about it!

67.

Jenny napisał(a):
28 lutego 2015, 11:03:40

Quest: The mages want tto know the whereabouts of theor friend
Reynold. Quest: Thee Chanrry nereds 5 potent health potions to
help them out. Someone who will respect your personal uniqueness
as well as your faults and you will be able to do the same ffor him.

68.

tanki online hack tool napisał(a):
28 lutego 2015, 16:50:11

See how Reg, Terrence, Splshy aand the resst of the ganhg hwlp him see the light.

Directed by Jean-Pierre Melville, this intense French film noir co-stars Catherine Deneuve.n and Herb
Spencer shared an Osfar nomination for Bestt
Scor Adaptation.

69.

Shantell napisał(a):
01 marca 2015, 04:07:02

Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and
tested to see if it can survive a twenty five foot drop,
just so she can be a youtube sensation. My apple
ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to
share it with someone!

70.

hamilton beach big mouth juicer napisał(a):
01 marca 2015, 16:42:47

This procedure involves the burning of the top layer of skin to promote new collagen production.
Ignoring some of these rules will just make you look
like a jerk and possibly leave you humiliated.

A form of the herb licorice, called deglycyrrhizinated licorice (DGL),
was explored for canker sores in a small
study.

71.

best juicer to buy napisał(a):
01 marca 2015, 18:48:42

This procedure involves the burning of the top layer of skin to promote new
collagen production. Compared to most other masticating juicers on the market today, this machine has superb looks.
Just like having dolphin velour beach towel which is
eye-catching to one and all due to the uniqueness it brings.

72.

comment trouver un plan cul napisał(a):
02 marca 2015, 04:57:06

Marvelous, what a website it is! This weblog presents valuable data to us, keep it
up.

73.

Foot Arch Pain napisał(a):
03 marca 2015, 12:22:19

Hey there I am so delighted I found your blog,
I really found you by mistake, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow
I am here now and would just like to say thanks a lot
for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all
at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo.

74.

Leg Length Discrepancy napisał(a):
05 marca 2015, 17:14:11

I read this article fully concerning the resemblance of hottest and preceding
technologies, it's awesome article.

75.

Clash of Clans Gem Hack napisał(a):
06 marca 2015, 06:22:04

Hiya! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.

Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
My site covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly
benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an email.

I look forward to hearing from you! Excellent blog by
the way!

76.

check this out napisał(a):
06 marca 2015, 16:32:32

Hi! Someone in my Myspace group shared this site with
us so I came to give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be
tweeting this to my followers! Great blog and fantastic design and style.

77.

click here napisał(a):
08 marca 2015, 23:35:15

Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I'll be sure to bookmark it and return to read more of your
useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

78.

London Escorts napisał(a):
09 marca 2015, 01:39:43

This is a great tip particularly to those fresh to the
blogosphere. Brief but very precise information… Thanks for
sharing this one. A must read post!

79.

ชุดเดรสคนอ้วน napisał(a):
09 marca 2015, 03:29:01

Post writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write or else it is complex to write.

80.

Damien napisał(a):
09 marca 2015, 14:37:47

Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. This is a
very smartly written article. I will be sure to bookmark it and
return to learn extra of your useful info.
Thank you for the post. I'll certainly return.

81.

Click here napisał(a):
10 marca 2015, 00:33:37

This is a topic that's near to my heart... Thank you!
Where are your contact details though?

82.

https://www.facebook.com/pages/How-To-Ge napisał(a):
10 marca 2015, 06:49:23

Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Extremely helpful info specially the final section :) I maintain such information a
lot. I used to be looking for this particular information for a long time.
Thank you and best of luck.

83.

making my cock bigger napisał(a):
10 marca 2015, 06:50:58

Do you mind if I quote a few of your articles
as long as I provide credit and sources back to your webpage?
My blog site is in the exact same niche as yours and my users would really benefit
from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with
you. Appreciate it!

84.

best paid survey sites napisał(a):
11 marca 2015, 02:47:34

Hello! Do you know if they make any plugins
to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to
rank for some targeted keywords but I'm not seeing very
good results. If you know of any please share.

Thanks!

85.

www.facebook.com napisał(a):
11 marca 2015, 10:20:53

It's truly a nice and useful piece of information. I'm glad that you shared this helpful info with us.
Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

86.

www.facebook.com napisał(a):
12 marca 2015, 21:02:55

It's genuinely very complicated in this full of activity
life to listen news on Television, so I
simply use world wide web for that purpose, and take the latest news.

87.

Monique napisał(a):
13 marca 2015, 01:10:45

Spot on with this write-up, I actually believe that this web site needs far more attention.
I'll probably be returning to read more, thanks for
the advice!

88.

http://t.zaoan.cc/space.php?uid=58588&do napisał(a):
13 marca 2015, 08:54:22

Hey very nice blog!

89.

Cleanse Plus napisał(a):
13 marca 2015, 09:43:34

At this time it seems like Wordpress is the top blogging platform
available right now. (from what I've read) Is that what you
are using on your blog?

90.

Idol Lips napisał(a):
14 marca 2015, 03:06:29

My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post's to be just what I'm looking for.
can you offer guest writers to write content for you? I wouldn't mind
writing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here.
Again, awesome weblog!

91.

Creme Del Mar SkiN Care napisał(a):
14 marca 2015, 05:50:42

Asking questions are actually good thing if you are not understanding something entirely,
but this paragraph presents good understanding even.

92.

carpet cleaner Grimsby napisał(a):
14 marca 2015, 09:17:19

When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.

Is there any way you can remove me from that service?
Thanks a lot!

93.

Johnny napisał(a):
14 marca 2015, 20:32:24

Great article, totally what I wanted to find.

94.

www.youtube.com napisał(a):
15 marca 2015, 00:43:30

What's up mates, its great post concerning cultureand entirely defined, keep it up all the time.

95.

Warface napisał(a):
16 marca 2015, 03:19:17

With over 15 decades experience providing seamless removals
Southampton to any location across the world, Cranburys Removals Southampton are a hub of knowledge
when it comes to moving, shipping and storing your assets both safely and efficiently and
when it comes to removals Southampton- unlike other suppliers
of the same services- they hide no costs or extras, whilst
promising to undertake any scale removals Southampton project
as securely as possible. If you would like to purchase
these cards locally here are the listings for some of
the game stores in the Las Cruces and Albuquerque areas. These
accusations add further fuel to the fire that he made a royal cock-up of his job during this
game.

96.

Warface napisał(a):
16 marca 2015, 03:19:19

With over 15 decades experience providing seamless removals
Southampton to any location across the world, Cranburys Removals Southampton are a hub of knowledge when it comes to moving, shipping and storing your assets both safely and efficiently and
when it comes to removals Southampton- unlike other suppliers of the same services-
they hide no costs or extras, whilst promising to undertake any scale removals
Southampton project as securely as possible.
If you would like to purchase these cards locally here are the
listings for some of the game stores in the Las Cruces and Albuquerque areas.
These accusations add further fuel to the fire that he made a royal cock-up of his job during this game.

97.

Gabriella napisał(a):
16 marca 2015, 09:41:48

It's in reality a great and helpful piece of info. I'm satisfied that you just shared this helpful info with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

98.

clash of clans of clans free gems napisał(a):
16 marca 2015, 14:55:07

Great blog! Is your theme custom made or did you download it from
somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand
out. Please let me know where you got your design. With thanks

99.

clash of clans of clans free gems napisał(a):
16 marca 2015, 14:55:21

Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would
really make my blog stand out. Please let me know where you got your design.
With thanks

100.

Clash of Clans Online Generator napisał(a):
16 marca 2015, 16:46:19

WOW just what I was looking for. Came here by
searching for clash of clans hack how to download

101.

clash of clans hacks ios napisał(a):
18 marca 2015, 07:56:57

I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored
subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you
wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case
you shield this increase.

102.

London Escorts napisał(a):
18 marca 2015, 13:29:13

Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid
option? There are so many options out there that I'm totally
confused .. Any suggestions? Cheers!

103.

Megatropin Supplement napisał(a):
18 marca 2015, 14:54:43

Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup.

Do you have any methods to protect against hackers?

104.

The Traders Oracle napisał(a):
19 marca 2015, 22:38:35

You actually make it seem really easy together with your presentation but I find this
matter to be actually one thing that I think I'd never understand.
It seems too complicated and extremely extensive for me.
I am looking forward in your next publish, I'll attempt to get the hold
of it!

105.

pirater un compte facebook napisał(a):
20 marca 2015, 01:36:45

After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments
are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the exact same
comment. There has to be an easy method you
are able to remove me from that service? Kudos!

106.

Car anime cosplay napisał(a):
20 marca 2015, 01:55:57

What's up friends, itss great article concerning teachingand entirely defined,
keep it up alll the time.

107.

unbiased news napisał(a):
20 marca 2015, 04:52:45

" (This left open the possibility that a mysterious ex-spouse might claim a part interest in the house being purchased. Both report that everyday things normally enjoyed do not satisfy anymore, while the willpower to resist their addiction further weakens and withers away. Of course, the number of environmental issues covered by these environmental certification approaches is just as diverse and can encompass one or several of the following concerns:.

108.

pirater un compte facebook napisał(a):
20 marca 2015, 22:30:55

Fantastic blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything.
Would you recommend starting with a free platform like
Wordpress or go for a paid option? There are so many options out
there that I'm totally confused .. Any tips? Many
thanks!

109.

herpes symptoms oral pictures napisał(a):
22 marca 2015, 06:43:40

Other signs or symptoms include itchiness, numbness, losing sensation and discomfort within and round
the genitalia.

110.

outcall ealing escorts napisał(a):
23 marca 2015, 01:03:26

I have learn several excellent stuff here.
Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how so
much attempt you place to create this type of excellent informative site.

111.

cabling contractors uk napisał(a):
23 marca 2015, 09:47:12

The thing regarding cabling an office is that you acquire a higher quality,
quicker, a lot more protected network.

112.

free microsoft points napisał(a):
23 marca 2015, 14:41:55

Usually I do not learn article on blogs, however
I would ike to say that this write-up very forced mee to
try and do so! Your writing style has beern amazed me.
Thanks, very nice article.

113.

cabling contractors malaysia napisał(a):
23 marca 2015, 18:23:57

So do require time to consider where your business is likely to be in claim 3 years time when considering
this level of cabling.

114.

make money online fast napisał(a):
24 marca 2015, 04:10:28

Local - Net360-Last September 2010, Google announced at a
New York trade show that You - Tube had become the number two (#2) search
engine on the internet and that by 2015 about 50% of all online ads would be pay per
view videos. Confirmed Opt-in refers to a process of verifying a subscriber.
When you have people interested in staying up-to-date with your
company, start collecting their phone numbers.

115.

Klaus napisał(a):
24 marca 2015, 06:53:02

Tyrosine is required for healthy hair and its deficiency can cause premature graying.
Branch Chain Amino Acids are also currently used clinically to aid in the
recovery of burn victims, and because the metabolic breakdown is accelerated when an individual
is afflicted with a wasting disease such as cancer, AIDS,
or end-stage kidney failure, BCAA along with glutamine and medium-chain triglycerides are often used by progressive surgeons as intravenous support for their critically ill patients.
The key to its effectiveness lies in the fact that it is a natural protein and in its
pure un-altered form it contains the most amino acids than any other protein source available.

116.

watch this napisał(a):
24 marca 2015, 07:50:48

A person necessarily help to make seriously articles I'd
state. This is the very first time I frequented your website page
and thus far? I surprised with the analysis you made to create this actual post extraordinary.
Magnificent activity!

117.

tower climber helmet napisał(a):
24 marca 2015, 10:32:07

These enable the mountain climber to attach to the tower with a work positioning band which needs to always be
used in pairs.

118.

fondazionescuolaebraica.it napisał(a):
24 marca 2015, 15:31:05

If you have infantry incoming, you can get to the wall and use it
for cover before they can. All you need for the
fix process is a screw driver, toothpaste and an internet connection. Early in the game it's pretty
easy to follow a strict build order to get your Protoss base up and running fast
and efficiently.

119.

outcall arnos grove escorts napisał(a):
24 marca 2015, 23:45:24

It's actually a nice and helpful piece of info.
I am happy that you simply shared this helpful information with us.

Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

120.

outcall kensington escorts napisał(a):
25 marca 2015, 02:56:13

Thanks for finally talking about >żołnierzem być do końca - Fotografia i reszta świata ...

/podróże, historie, ciekawostki/ <Loved it!

121.

head soccer hack napisał(a):
26 marca 2015, 01:43:04

The head soccer cheats most interesting source of entertainment.
Mobile games are available for PC. Description About Soccer ManagerSoccer Manager
is available to give their best for improving one's skills.

We will need to tap the unused portions of the world are finding for a mobile app development
services for head soccer cheats mobile phones. For
the iPhone and then are transferred to your mobile devices.

122.

sexism napisał(a):
26 marca 2015, 02:35:20

We have found in our research that the greatest problems faced by women and men are caused by the fact we are spiritual souls with a great capacity for love and self-sacrifice, woven into a primitive homosapien bodies hobbled with narcissism
and capable of great rage, violence and selfishness.

Also put your contact information like your name,
address, telephone number, email address, fax number, etc.
Chemical or biological attacks are real and natural due to drastic changes
in the earth layers.

123.

sexism napisał(a):
26 marca 2015, 02:35:21

We have found in our research that the greatest problems faced by women and men are caused by the
fact we are spiritual souls with a great capacity for
love and self-sacrifice, woven into a primitive homosapien bodies hobbled with narcissism and capable of great
rage, violence and selfishness. Also put your contact
information like your name, address, telephone
number, email address, fax number, etc. Chemical or biological attacks are
real and natural due to drastic changes in the earth layers.

124.

internet marketing services new york napisał(a):
26 marca 2015, 05:06:09

This is why so many websites end up penalized and severely
damaged. seo services is actually encouraging tough competition between the competitors by providing technology edge.
Now, I realize all of these facts in my mind, but not in my heart.

125.

running weather napisał(a):
26 marca 2015, 06:11:03

First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question which I'd like to
ask if you don't mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head prior to writing.
I've had trouble clearing my mind in getting my ideas out.
I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost
just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
Appreciate it!

126.

http://cgi.members.interq.or.jp/ napisał(a):
26 marca 2015, 13:45:36

Combattez l'infâme Garde noire en alliant drive et réflexion dans ce jeu de stratégie et de fight épique.

127.

marketing companies new york napisał(a):
27 marca 2015, 10:51:04

Can dynamic keyword insertion (DKI) be the answer to poor quality traffic.
This article on the first internet pages dope not provide any kind of information, its purpose should be to promote a phrase in hopes that once a site visitors lands there they will go to the
homepage. On page seo generally deals with such areas as optimizing the title tag, the anchor tags text, the meta keyword tag, the meta description tag, and the contents
in such a way that the search engine can read the
source code and content of the webpage or website, and know whether or not it is relevant to
what the user is searching for.

128.

payday loans online napisał(a):
27 marca 2015, 12:14:19

Keep planned that you've got to settle any money that's loaned to you fairly soon.

129.

Find a cabling contractor napisał(a):
28 marca 2015, 00:08:31

The specialist might need to talk about particular
choices with the customer where they believe alternatives may be better options.

130.

terra battle ios hack napisał(a):
28 marca 2015, 03:33:37

I think the admin of this website is truly working
hard in favor of his web site, as here every data is quality based material.

131.

http://urbanpd.org/xe/?document_srl=4787 napisał(a):
28 marca 2015, 09:41:02

As you can see you can use the funds to pay for your household bills
or so that you can pay off taxes critical illness insurance and debts.
While critical illness insurance entails comparing each plan to see its advantages and disadvantages.
Unfortunately far too many insurance companies may
allow you to enhance your cover. Sometimes it may be
worth doing at the moment. Convention declares that every good family man should have life insurance, because
until a certain age, many policies do not cover these areas.

132.

binary options forum napisał(a):
28 marca 2015, 15:43:56

For that reaon these bots did not live up to the guarantee
of auyo trading.

133.

best paid survey sites napisał(a):
28 marca 2015, 16:09:04

Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had
to tell someone!

134.

Cecilia napisał(a):
29 marca 2015, 09:29:23

The most common one used as a base for most of the relaxing essential
mixtures is lavender. The solution for optimizing growth and
recovery in this case includes eating a small meal composed of protein. Animal studies
have shown that vitamin E supplements will decrease the formation of
unwanted adhesions following a surgical wound.

135.

http://www.dev.mijnopinie.nl/panelsites/ napisał(a):
29 marca 2015, 12:21:09

The electrical guitar is a fretted instrument that traditionally has 6 strings,
nonetheless, it's potential to have up to 12 strings on an electrical guitar.

136.

payday loans no credit check napisał(a):
29 marca 2015, 21:11:21

The press justifiably hammers on the costs associated with this type of home
loan, but in most cases, you will find no additional options.

137.

Sadye napisał(a):
30 marca 2015, 00:23:46

Hi there colleagues, pleasant paragraph and fastidious arguments commented
here, I am truly enjoying by these.

138.

Garcinia cambogia xtreme napisał(a):
30 marca 2015, 03:24:35

This article is really a pleasant one it assists new web viewers, who are wishing in favor of blogging.

139.

www.quantobastafestival.com napisał(a):
30 marca 2015, 10:57:28

A fascinating discussion is worth comment. I do think that you need to write more
on this issue, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about these subjects.
To the next! Best wishes!!

140.

watch this napisał(a):
30 marca 2015, 13:36:16

Awesome website you have here but I was wanting to know
if you knew of any discussion boards that cover
the same topics discussed in this article?

I'd really love to be a part of community where I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share the same interest.

If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

141.

http://nostalgict988.livejournal.com/760 napisał(a):
30 marca 2015, 15:57:28

Hi there! I could have sworn I've visited this blog
before but after going through some of the articles I realized it's new to me.

Regardless, I'm certainly delighted I stumbled upon it and I'll be bookmarking it and checking back frequently!

142.

restaurants near me napisał(a):
30 marca 2015, 18:22:15

Serve hot on toast points or possibly a baguette as soon as your oysters after the butter starts bubbling.

143.

farmville 2 hack ipad napisał(a):
30 marca 2015, 19:52:47

Downloading Games to Mobile Phones from websites can be of diverse in nature
and you will see is your skills and technology. Any gamer
will need a hatchet, tinderbox farmville 2
cheats and logs. Being effective and people can access
free mobile games probably serve a little amount.
Popularity of this Mustang will directly benefit The Roever Foundation and
its application use. 2", etc. It has been working with European mobile gaming emerged as the fire key can be the Barbie cooking game. GamePop is a Java-enabled mobile phones.

144.

http://www.purevolume.com/listeners/help napisał(a):
30 marca 2015, 23:09:20

Hey I am so glad I found your site, I really found you by mistake, while
I was searching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just
like to say thank you for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t
have time to go through it all at the minute but I have
saved it and also added in your RSS feeds, so
when I have time I will be back to read much more, Please do keep
up the great jo.