żołnierzem być do końca


... żołnierzem być do końca ... czyli, jak jednostka może zmienić życie wielu ...

... a mowa będzie o Janie Polaku, pod pseudonimem tym ukrywał się przez lata komunizmu Ryszard Siwiec, żołnierz AK, filozof i zwykły księgowy z Przemyśla. Urodził się 7 marca 1909 w Dębicy, zmarł tragicznie w szpitalu 12 września 1968 w Warszawie.


Pan Ryszard Siwiec zdjecie

Chciał zaprotestować przeciwko inwazji Polski na Czechosłowację. W imię swoich idei i braku chęci do dalszej bierności dokonał 8 września 1968 samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności szefów partii PZPR, wielu dyplomatów i 100 tysięcy widzów.

Z wykształcenia był filozofem, ukończył bowiem Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Również jako żołnierz Armii Krajowej brał czynny udział w walkach z okupantem. Po II wojnie światowej, nie zgadzając się z systemem odmówił pracy w szkolnictwie ponieważ nie chciał uczestniczyć w komunistycznej maszkardzie i indoktrynacji młodzieży. Podjął pracę jako zwykły księgowy, "dorabiając hodowlą kur i uprawą ogrodu."Przez lata na prywatnej maszynie pisał i powielał ulotki podpisując je Jan Polak. Agresja na Czechosłowację z udziałem wojsk polskich przekonała go, że należy wstrząsnąć sumieniem rodaków. Formę samospalenia wybrał prawdopodobnie pod wpływem podobnych samospaleń mnichów buddyjskich, protestujących wówczas przeciwko wojnie w Wietnamie. Przed wyjazdem na dożynki do Warszawy sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową antykomunistyczne przesłanie. Kończyły je słowa:

Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!


Siwiec Ryszard - testament

"Ja, Ryszard Siwiec, zdrów na ciele i umyśle, po długiej walce i rozwadze, postanowiłem zaprotestować przeciw totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa opanowującego świat".


Jadąc do Warszawy pociągiem napisał list pożegnalny do żony, po akcie samospalenia przechwycony na poczcie przez Służbę Bezpieczeństwa, w konsekwencji czego dotarł do niej dopiero po 20 latach.

Kochana Marysiu, nie płacz. Szkoda sił, a będą ci potrzebne. Jestem pewny, że to dla tej chwili żyłem 60 lat. Wybacz, nie można było inaczej. Po to, żeby nie zginęła prawda, człowieczeństwo, wolność ginę, a to mniejsze zło niż śmierć milionów. Nie przyjeżdżaj do Warszawy. Mnie już nikt nic nie pomoże. Dojeżdżamy do Warszawy, pisze w pociągu, dlatego krzywo. Jest mi tak dobrze, czuję spokój wewnętrzny jak nigdy w życiu.


Ryszard Siwiec Stadion X- leciaSamospalenie na stadionie


Zanim oblał się rozpuszczalnikiem, rozrzucił w tłum ulotki z protestacyjnym apelem. Płonąc, krzyczał Protestuję i nie pozwalał gasić płomieni. Zmarł po 4 dniach w szpitalu w wyniku odniesionych oparzeń (ponad 85% powierzchni ciała) - 12 września 1968 roku.


Ryszard Siwiec Stadion X-leciaSamospalenie na stadionie


Jego protest został przemilczany przez wszystkie media oficjalne. Bezpośrednim świadkom SB wmawiała, że Siwiec był niezrównoważony psychicznie.


Marysiu nie płacz,.. Ryszard Siwiec


Blisko pół roku później w Pradze na placu św. Wacława w proteście przeciwko inwazji podpalił się czeski student, Jan Palach(1948 Všetaty; Praga, Plac Waclawa - 16.1.1969, + 19.1.).

Palach mógł nie wiedzieć o proteście Siwca, bowiem pierwszą informację o jego czynie nadała dopiero w kwietniu 1969 (niemal 4 miesiące po śmierci Palacha) polska audycja Radia Wolna Europa.

(Pozostali Czesi, którzy dokonali samospalenia: Jan Zajíc (1951 Vítkov; Praga, Plac Wacława - + 22.1969), Evžen Plocek (kwiecień 1969), Romas Kalanta (Kaunas - Kowno, Przed Teatrem Muzycznym - 14.5.1972).


Usłyszcie mój krzyk


W 1981 rodzina zmarłego własnym sumptem wydała broszurę opisującą jego czyn. W 1991 reżyser Maciej Drygas nakręcił poświęcony Siwcowi film "Usłyszcie mój krzyk", nagrodzony potem Felixem na przeglądzie w Berlinie w kategorii filmu dokumentalnego. Wykorzystano w nim utajnione wcześniej zdjęcia Polskiej Kroniki Filmowej. Dopiero ten film wprowadził do zbiorowej świadomości Polaków postać Siwca.


Ryszard Siwiec - Dom, w którym mieszkał Ryszard Siwiec - Przemyśl, ul. Okrzei 2


W 2001 prezydent Republiki Czeskiej, Václav Havel przyznał pośmiertnie Ryszardowi Siwcowi order Tomasza Masaryka pierwszej klasy.

4 września 2006 w dniu święta narodowego Słowacji ambasador tego kraju František Ružička przekazał na ręce Wita Siwca, syna zmarłego nadany pośmiertnie Order Białego Podwójnego Krzyża III klasy.


Ryszard Siwiec - PlaqueTablica pamiątkowa na ścianie domu, w którym mieszkał Ryszard Siwiec, odsłonięta w 40 rocznicę samospalenia


inne źródła:

Antoni Zambrowski Prezydent Lech Wałęsa jakoś nie spamiętał sprawy Ryszarda Siwca mimo zabiegów redakcji "Tygodnika Solidarność" oraz władz regionu Mazowsza NSZZ "Solidarność".

Z kolei po odznaczeniu go przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej rodzina odmówiła przyjęcia odznaczenia. Jej motywy wyjaśniła wdowa w tych słowach:

"W odpowiedzi na nadesłaną informację o przyznaniu odznaczenia mojemu mężowi Ryszardowi Siwcowi przez Prezydenta RP na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej w 35. rocznicę tragicznej śmierci, uprzejmie informuję Pana Przewodniczącego, że nie przyjmę żadnego odznaczenia. Cały tragizm tej męczeńskiej śmierci, jaka dokonała się publicznie na stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w 1968 roku, [był] protestem przeciwko ówczesnej władzy komunistycznej na to co naprawdę dzieje się we Wschodniej Europie pod panowaniem komunistów. Powodów odmowy odznaczenia jest co najmniej kilka. Po pierwsze: zupełnie inną wymowę miałoby przyznanie tego odznaczenia 14 lat temu, kiedy Polsce kolejny już raz udało się wyzwolić spod okupacji sowieckiej. A inną ma teraz, kiedy te same siły komunistyczne rządzą Polską, niszczą ją i codziennie upokarzają Naród Polski - nie mniej niż w tamtych czasach. Po drugie: Instytut Pamięci Narodowej, powołany do ścigania zbrodni dokonanych na Narodzie Polskim zarówno w czasie drugiej wojny światowej, jak i w okresie panowania komunizmu, nie potrafi do tej pory ich rozliczyć. A toczące się sprawy są kolejno jedna za drugą umarzane. Nie zawahał się natomiast oskarżyć własnego Narodu o nie popełnione zbrodnie na Żydach w Jedwabnem mimo że dowody o tym fakcie świadczą inaczej. Po trzecie: przypuszczamy, że gest przyznania tego odznaczenia przez obecnie rządzącą ekipę potrzebny był raczej do podreperowania prestiżu kompletnie skompromitowanego rządu. Mamy jednak nadzieję, że nadejdą takie czasy, że będziemy mogli odebrać odznaczenie z godniejszych rąk. Maria Siwiec".

W "Gazecie Polskiej" nr 34 z 20 sierpnia ukazał się mój powyższy artykuł, poświęcony śp. Ryszardowi Siwcowi - ostatnie zdanie artykułu oraz jego tytuł sugerowały, że czyn naszego bohatera został nagrodzony pośmiertnie przez Czechy i Słowację, ale nie przez prezydenta RP. Rzecz w tym, że rodzina Ryszarda Siwca z przytoczonych w artykule względów odmówiła przyjęcia Krzyża Komandorskiego Orderu Polonia Restituta z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kancelaria Prezydenta RP nadesłała do redakcji sprostowanie, że rodzina Ryszarda Siwca odebrała wysokie odznaczenie w dniu 11 listopada 2007 roku. Wyrażając satysfakcję z tego faktu, przepraszam wszystkie osoby zainteresowane za wprowadzenie w błąd w tej sprawie. Nie zadzwoniłem do Kancelarii Prezydenta RP w tej sprawie, gdyż byłem przekonany, że wręczenie odznaczenia rodzinie śp. Ryszarda Siwca zostałoby odnotowane w środkach powszechnego przekazu. Nie przyszło mi do głowy, że Ryszard Siwiec nadal jest nieobecny w naszych mediach. I to był mój błąd, za który przepraszam.

Antoni Zambrowski

Oryginalny artykuł na powyższy temat również na stronie: www.polskieradio.pl


Ryszard Siwiec - TablicaTablica na Stadionie Dziesięciolecia upamiętniająca samospalenie Ryszarda Siwca


Ryszard Siwiec został pochowany został w Przemyślu na Cmentarzu Zasańskim ...


Komentarze do wpisu "żołnierzem być do końca":

1.

Yazhubal napisał(a):
11 września 2008, 02:37:15

Dziękuję za wyczerpujące podsumowanie. W czasie wielu rożnych informacji odnośnie Ryszarda Siwca, tu dowiedziałem się kilku o jakich nie miałem pojęcia.

2.

Piotr Hosowicz napisał(a):
11 września 2008, 07:54:24

Dzięki za tę notkę.

3.

koz37 napisał(a):
11 września 2008, 21:48:59

Historia Ryszarda Siwca jest porażająca.Nie mniej porażający był(jest)stosunek władz do jednostki.Nauczyciele historii nawet gdy poznali fakty,bali się mówić o nich na zajęciach…

4.

bobiko napisał(a):
11 września 2008, 22:30:14

Przyznaję się bez bicia, że pierwszy raz słyszę o tej historii. Niezwykle odważny akt odmowy współpracy z komunistycznym państwem, a także tragedia w chwili samozapalenia.

Dziękuję również za notkę

5.

sr22 non owner insurance quotes texas napisał(a):
21 kwietnia 2014, 07:09:29

It's an remarkable post in favor of all the online users;
they will take advantage from it I am sure.

6.

Sacramento Mobile Notary napisał(a):
02 maja 2014, 08:54:16

I am extremely impressed with your writing abilities as smartly as with the layout to your blog.
Is this a paid subject matter or did you customize it your self?
Anyway keep up the nice high quality writing, it is rare to
look a great blog like this one nowadays..

7.

Carpet Cleaning Service Vegas napisał(a):
08 maja 2014, 00:31:37

Hi there would you mind letting me know which hosting company you're working
with? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker
then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
Thanks, I appreciate it!

8.

Las Vegas Carpet Cleaner napisał(a):
11 maja 2014, 10:35:42

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

9.

hampton bay 12746 light napisał(a):
27 maja 2014, 09:55:41

Thanks designed for sharing such a fastidious opinion,
piece of writing is nice, thats why i have read it completely

10.

incisors napisał(a):
19 czerwca 2014, 20:23:15

Hello, i think that i noticed you visited my website so i got here to go back
the prefer?.I'm attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to make use of some
of your ideas!!

11.

Asphalt 8 Hack napisał(a):
06 lipca 2014, 20:50:33

We're a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable job and our whole community will probably be thankful to you.

12.

subway Surfers cheats napisał(a):
06 lipca 2014, 23:17:51

I feel this is among the such a lot important information for me.
And i am glad studying your article. But wanna remark on few basic things, The website style is ideal,
the articles is truly great : D. Just right job, cheers

13.

tanki online hack napisał(a):
07 lipca 2014, 15:52:59

I believe what you typed was very logical. However, consider this, what if you were to create a awesome headline?
I ain't suggesting your content is not good., but suppose you
added a post title that makes people want more? I mean żołnierzem być do
końca - Fotografia i reszta świata ... /podróże,
historie, ciekawostki/ is a little plain. You could
glance at Yahoo's front page and see how they create post headlines
to grab viewers interested. You might add a video or
a pic or two to get readers excited about everything've got
to say. In my opinion, it might bring your posts a little livelier.

14.

medical malpractice attorney napisał(a):
08 lipca 2014, 18:07:45

It medical attorney takes many years of experienceSure theres something to you, newly married.
These types of cases they have a good fit for this.
So why do I share it with you this great
information with you this remarkable story. Gerry:
Well, medical attorney according to the doctor leaves
the witness and ask the judge at the time limit
for a ClaimOf course, the majority of medical malpractice cases on a particular manner.

15.

junk mail napisał(a):
11 lipca 2014, 05:35:26

Start by mastering frequently used components, Rocket Chinese learn chinese singapore is by going to be able to write good Chinese teachers are,
first you can find. You can go ahead and try
to reverse the charge to my Chinese customers in Chinese?
As a little bit more.

16.

qiktitleloanslosangeles.com napisał(a):
16 lipca 2014, 07:44:21

The aptitude from the author here is higher...I can tell.

I've study quite a few other blogs just before and this a single is comparable to several of the very best!
I also am an accomplished online writer and would like to function with you.

Maybe on a diverse subject?

17.

Alyce napisał(a):
29 lipca 2014, 21:56:24

I'll immediately grab your rss as I can't find
your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you
have any? Kindly permit me recognize so that I may subscribe.
Thanks.

18.

dragon city hack napisał(a):
31 lipca 2014, 17:27:07

visit http://yourhacks.pl/

19.

blitz brigade hack napisał(a):
03 sierpnia 2014, 20:04:14

Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is fundamental and everything.
However think about if you added some great photos or video clips to
give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and videos, this site could definitely be one of the greatest
in its field. Fantastic blog!

20.

larger swimming napisał(a):
05 sierpnia 2014, 07:27:07

Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I'm
trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use
a few of your ideas!!

21.

throne rush gems hack napisał(a):
11 sierpnia 2014, 05:33:34

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that
it is really informative. I'm gonna watch out for brussels.
I'll be grateful if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

22.

top eleven hack napisał(a):
11 sierpnia 2014, 16:15:38

Thank you for any other informative site. Where else may just I am getting that type of info written in such a perfect approach?
I have a undertaking that I'm simply now running on, and I have been at the look out for such information.

23.

wall art napisał(a):
28 sierpnia 2014, 13:35:26

Everything is very open with a clear clarification of the issues.
It was truly informative. Your website is very useful.

Thank you for sharing!

24.

超メンズ ファッション 海楽 napisał(a):
31 sierpnia 2014, 14:58:51

Greetings from California! I'm bored at work so I decided
to browse your blog on my iphone during lunch break.
I love the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my phone ..

I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

25.

family farm hack download, napisał(a):
31 sierpnia 2014, 16:07:22

visit http://yourhacks.pl/family-farm-hack-v4-free-coins-gold-unlimited/

26.

top Eleven hack napisał(a):
03 września 2014, 04:16:40

naturally like yoir website butt you have to test tthe spellikng
on quite a few of your posts. Several of them aree
rife with spelling issues and I find it vdry troublesome to inform the reality hhowever I will surely come again again.

27.

دانلود فیلم napisał(a):
26 września 2014, 01:18:26

دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم
دانلود فیلم

28.

ciekawa chemia 2 sprawdziany napisał(a):
29 września 2014, 22:29:16

Wow, awesome blog format! How long have you ever been blogging for?
you make blogging glance easy. The overall look of your website is magnificent, as well as
the content!

29.

Bud napisał(a):
14 października 2014, 15:10:30

The iPhone 6 Plus, Apple's first phablet, towers over each its sibling and its predecessors.

30.

tynk cyklina napisał(a):
18 października 2014, 06:09:28

Everything is very open with a clear clarification of the issues.
It was really informative. Your website is very useful. Thanks for sharing!

31.

motoryzacja hamburg napisał(a):
19 października 2014, 11:28:57

I'm not positive the place you are getting your info,
however great topic. I must spend some time finding out more or figuring out more.
Thank you for wonderful info I used to be in search of
this info for my mission.

32.

Melina napisał(a):
21 października 2014, 20:08:25

Hey there, You have done an excellent job. I'll certainly digg it and personally recommend to my friends.
I'm confident they will be benefited from this web site.

33.

Jeremiah napisał(a):
23 listopada 2014, 13:32:27

Hello there! This blog post couldn't be written much better!
Reading through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post to him.
Pretty sure he'll have a good read. I appreciate you for sharing!

34.

Dragon City Cheats napisał(a):
17 stycznia 2015, 03:58:38

The best moments, however, are the sentencings.

35.

candy crush soda saga astuce napisał(a):
26 stycznia 2015, 05:50:23

Excellent post. I am facing many of these issues as well..

Dodaj komentarz:

Textile Lite włączony ( szczegółowy opis znaczników ):
*strong* | # lista numerowana | * lista wypunktowana | _em_ | __italic__ | "link":http:// | bq. cytat.